Mieszkanie na poddaszu

Rozmyślając o zakupie lub wynajmie mieszkania, na pewno każdy z nas natrafi w ofertach na mieszkanie na poddaszu. Czy jednak warto inwestować w tego rodzaju lokale?

Poddasze zazwyczaj kojarzy się z czymś mało przestronnym, starym, zagraconym i nieprzyjemnym. Często jest to przestrzeń wykorzystywana jako strych i nie stanowi szczytu marzeń na przytulne mieszkanko. Dopiero jeśli ktoś zdecyduje się na wyremontowanie poddasza i planuje jego adaptację okazuje się, iż tego rodzaju metraż stanowi idealną przestrzeń na lokum z duszą.

Od jakiegoś czasu panuje moda na renowację starych domów, które posiadają również poddasza. To najwyższe pomieszczenie w domu najczęściej doceniają osoby poszukujące cichego, spokojnego i nieco ekstrawaganckiego lokum. Wkładając swój czas, pieniądze i wyobraźnię, ze starego, zagraconego strychu otrzymują oni oryginalne oraz posiadające niepowtarzalny klimat miejsce wypoczynku. Jednak ma ono również swoje wady.

poddasze

Jednym z mankamentów poddasza jest skos oraz strop z belkami podtrzymującymi dach. To właśnie one sprawiają, że powierzchnia traci na metrażu. Ukosy posiadające wyjątkowy charakter uniemożliwiają jednocześnie wstawienie wyższych mebli, np. szafy. Istnieją jednak sposoby na to, żeby dobrze zaprojektować tę przestrzeń. We wnękach z trudno dostępnymi miejscami można ustawić szafki, które nie tylko staną się ozdobą pokoju, ale również będą pełnić funkcję schowka. Dobrym rozwiązaniem jest także zakup mebli robionych na wymiar. Należy pamiętać o właściwym podziale oraz proporcjach i nie przemienić poddasza w miejsce ciasne czy zbyt przytłaczające.

Problemy z przepuszczaniem naturalnego światła pomogą rozwiązać zamontowane w różnych kształtach okna. Dzięki nim promienie słoneczne będą absorbowane i będą mogły wnikać do środka. Uzyskamy w ten sposób także efekt optycznego powiększenia naszej przestrzeni.

Kolejny minus może stanowić nieprawidłowo zaprojektowana izolacja. Przez to latem będą doskwierać nam bardzo wysokie temperatury, natomiast zimą- zbyt niskie. Czasem zdarzają się też przecieki spowodowane nieszczelnością dachu.

Brak sąsiada u góry może być zaletą (brak hałasów), ale także i wadą (wzrost kosztów ogrzewania).

Wadą mieszkania na poddaszu jest przede wszystkim brak windy. Będzie to szczególnie uciążliwe dla tych, którzy np. mają małe dziecko, są osobami starszymi czy schorowanymi.

Do zalet posiadania lokum na poddaszu należą na pewno wspaniałe, rozciągające się na całe miasto widoki. Do jego zakupu przekonuje na pewno również duża, wysoka i otwarta przestrzeń. Dzięki niej będziemy mieli ogromną swobodę w aranżacji naszych nowych wnętrz.

Za piękny metraż i oryginalny rozkład pomieszczeń zapłacimy długim oczekiwaniem na odebranie mieszkania, ogromem dokumentów do wypełnienia, a także wielkimi sumami za projekty, ekspertyzy i roboty wykonywane na potrzeby poddasza.

Warto pamiętać o tym, iż posiadanie takiego typu mieszkania wiąże się z kilkoma obowiązkowymi punktami. Należą do nich: zabezpieczenie drewnianych konstrukcji przed wilgocią, fachowe zainstalowanie elektryki (wyższe zagrożenie pożarem niż w pomieszczeniach betonowych) oraz izolacji na dachu chroniącej przed zimnem i wysokimi temperaturami.

Poddasze, czyli przestrzeń między ostatnią kondygnacją a stromym dachem to bardzo dobry pomysł na własne lokum. Najpopularniejsze są te w postaci starych kamienic, które często stoją w centrum miasta. Dzięki nim nie tylko można mieć wszędzie blisko, ale także stworzyć oryginalne wnętrze. Poddasze może być przyjemnym i ciekawym lokum dla tych, którzy poradzą sobie z kilkoma trudnościami czy niedogodnościami.